Aktuality.
O obci.
Fotogalerie.
Osadní výbor.
Turistické informace.
Kontakt.
Návštěvní kniha.
a osada Podskála

 

 

Vznik osadního výboru

Osadní­ výbor je podle ust. § 121 Zákona o obcí­ch č. 128/2000 Sb. zří­zen jako poradní­ a iniciační­ orgán zastupitelstva města. Výbor je oprávněn :

a) předkládat orgánům obce (zastupitelstvu, radě i ostatním výborům) návrhy týkající se rozvoje části obce a rozpočtu obce

b) vyjadřovat se k takovým návrhům nebo k podnětům a připomínkám, které se týkají dotyčné části obce nebo které předkládají obecním orgánům občané obce s trvalým pobytem v dotyčné části obce

   Osadní výbor zaniká stejně jako ostatní výbory s koncem funkčního období zastupitelstva, které osadní výbor zřídilo. Takový je právní výklad Ministerstva vnitra ČR, v zákoně o obcích to není výslovně uvedeno.

 

                                                                 (zdroj - http://cs.wikipedia.org/wiki/Osadní_výbor)

 

 

    Osadní výbor obce Skála a Podskály byl založen dne 14.2.2007 a vznikl na popud občanů Skály a Podskály. Dne 14.2.2007 byly hlasováním do čela osadního výboru zvoleni :

 

- Potůčková Dagmar - předseda

- Mihulka Pavel - člen

- Janíčková Jitka – člen

 

   Pro nové volební období byl dne 22.11.2011 na schůzi obyvatel Skály a Podskály za přítomnosti starostky Města Chrast, pí. Lacmanové a místostarosty Města Chrast, p. Divoše, hlasováním občanů zvolen osadní výbor ve stejném složení. Dne 21.3.2011, tedy až po 5 měsících, byl Osadní výbor obce Skála a Podskály odsouhlasen novým zastupitelstvem Města Chrast.

 

    Největší motivací pro vznik osadního výboru byly místní děti, které si neměly kde hrát, ani kde se scházet. Jejich hřištěm byla silnice. Po vyřešení nejtěžšího problému „ KDE“, jsme se dali s velkým úsilím a chutí do práce. Pomáhaly i děti, pro které se to budovalo. Místo jsme vyřešili ve staré hasičárně, kterou město Chrast vlastní a pro tyto účely nám zapůjčilo k užívání. Budova nebyla 20 let využívána, a proto bylo nutno provést některé opravy. Vzhledem k tomu, že je osadní výbor neziskovým poradním a iniciačním orgánem zastupitelstva města a tudíž plně závislý na finančních příspěvcích z rozpočtu města, či na sponzorských darech, zažádali jsme Město Chrast o poskytnutí příspěvku na nákup materiálu, určeného pro opravu a úpravu hasičárny. Vnitřní opravy si občané Skály a Podskály z větší části prováděli vlastními silami a celková částka za materiál se vyšplhala na 24.000,- Kč. Město Chrast ve svém rozpočtu nemělo takovou částku na jednorázové poskytnutí příspěvku k dispozici, a proto byl finanční příspěvek poskytován po dobu tří let. Přestože dokončení všech prací na hasičárně, s ohledem na postupné poskytování finančního příspěvku, trvalo tři roky, stálo to za to. Při slavnostním otevírání hasičárny jsme uspořádali obecní šipkový turnaj, místní ženy a dívky prostory hasičárny využily k cvičení s paní učitelkou Žejdlíkovou ze ZŠ Chrast a samozřejmě je hasičárna využívána i místními dětmi k různým hrám.

 

Přejeme dětem i dospělým aby v hasičárně, kterou si vlastním úsilím opravili, zažili spoustu pěkných chvil.

 

 

 

   Před osadním výborem stojí však další úkoly, které máme v úmyslu řešit. Pokud bychom měli uvést nejzásadnější události, které byly provedeny v rozvoji naší obce, pak by se jednalo zejména o elektrifikaci obce (r. 1947), zřízení obecního rozhlasu (r. 1948), který však v obci již řadu let není a především zřízení vodovou (r. 1953). Od této doby však v naší obci nedošlo k žádným podstatným investicím. Snad naše obec doplácí na větší vzdálenost od Chrasti, neboť hlavně z tohoto důvodu není v naší obci zaveden plyn a připojení do stávající rozvodné sítě by bylo pravděpodobně pro Město Chrast značně nákladné. Ze stejného důvodu jsou jistě zvažovány i možnosti připojení obce Skála a Podskála do kanalizační sítě, ač je s podivem, že se s vybudováním kanalizace v naší obci výhledově nepočítalo ani do budoucnosti. Teprve po dvou letech na základě našich argumentů zastupitelé Města Chrast jednohlasně schválili zaslání žádosti na Pardubický kraj o změnu plánu rozvoje vodovodů a kanalizací pro místní část Skála, za což děkujeme. Zda však bude kanalizace s přihlédnutím k finančním možnostem Města Chrast zhotovena, zůstává otázkou.

 

    Dále bychom se rádi pozastavili nad mylným názorem některých zastupitelů (radních) Města Chrast, kteří si osadní výbor pletou s dělnickou partou v domnění, že si veškeré práce budeme schopni provést sami. Je pravda, že se rozhodně žádné práci, kterou jsme schopni zvládnout sami, nebráníme, což jsme společně s místními občany již prokázali provedenými opravami a údržbou obce, ale rozhodně není v našich silách provádět odborné práce týkající se opravy elektřiny a dalších prací, u nichž by neodborným provedením hrozilo způsobení větší škody. Proto tedy zcela nechápeme některé připomínky, zmiňující se o tom, že se dotyční jedinci domnívali, že vznikem osadního výboru si obec Skála bude některé práce (např. sečení travních ploch v majetku města) provádět sama. Těmito, dle našeho názoru, nepochopitelnými názory určitých jedinců, jsme pouze utvrzováni v tom, že založení osadního výboru bylo tou správnou cestou, kterou budeme moci docílit toho, že budeme Městem Chrast vnímáni jako rovnocenný partner a součást města.

 

Osadní výbor
Hlavní stránka
- Žádosti o příspěvky od města

- Co se nám  podařilo

- Vodovod a kanalizace